spot_img
spot_img

Top 5 ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

Περιστέρι: Θριαμβευτική νίκη (90-62) και ισοφάριση στη σειρά με την Τέλεκομ!

Μετά από μια συγκλονιστική εμφάνιση στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, το Περιστέρι ισοφάρισε (1-1) τη σειρά με την Τέλεκομ Βόννης και στέλνει τη μάχη για την πρόκριση στο Final Four του Basketball Champions League στο κλειστό της Γερμανικής ομάδας (16/4).

Κυρίαρχοι από το πρώτο ημίχρονο

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, φανερώνοντας τις διαθέσεις της από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Μετά το αναγνωριστικό 19-14, το Περιστέρι απάντησε με επιμέρους σκορ 14-4, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15 (33-18) στο 15΄. Η κυριαρχία συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το Περιστέρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με σκορ 46-34.

Ασταμάτητοι στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Σπανούλη έσφιξε ακόμα περισσότερο τα γρανάζια της. Έλεγχε τα ριμπάουντ (40 έναντι 29), είχε εξαιρετικό ποσοστό στο δίποντο (65.85%) και έστησε άμυνα για σεμινάριο. Η Τέλεκομ δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με το Περιστέρι να “καθαρίζει” τον αγώνα από την τρίτη περίοδο. Το μη αναστρέψιμο +21 (69-48) στο 30΄ έδωσε το τελειωτικό χτύπημα, με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να αποτελεί τυπική διαδικασία.

Ξεχωριστές εμφανίσεις

Από το Περιστέρι, ο Τζο Ράγκλαντ ήταν ασταμάτητος, σημειώνοντας 29 πόντους και μοιράζοντας 9 ασίστ. Από 17 πόντους σημείωσαν οι Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ και Τρέβορ Τόμπσον, ενώ στους 15 σταμάτησε ο Ζερμέιν Λοβ. Από την Τέλεκομ, που υστέρησε σημαντικά στα τρίποντα (3/15), ξεχώρισαν οι Γκλιν Γουάτσον και Τιλ Πάπε με 13 πόντους έκαστος.

Μετά από αυτή τη σημαντική νίκη, το Περιστέρι ταξιδεύει στη Βόννη με στόχο να πάρει τη νίκη και να εξασφαλίσει μια θέση στο Final Four του Basketball Champions League. Η μάχη αναμένεται σκληρή, αλλά η ομάδα του Σπανούλη έχει αποδείξει ότι διαθέτει την ποιότητα και την ψυχή για να πετύχει το στόχο της.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) προς το TvFreaks.gr